| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase Bridge |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 250 V |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Peak Reverse Voltage | 250 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
Stock: 116
Distributors
pcbx
Unit Price$1.15757
Ext.Price$1.15757
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.15757 | $1.15757 |
| 10 | $0.68822 | $6.88220 |
| 25 | $0.57886 | $14.47150 |
| 50 | $0.48688 | $24.34400 |
| 100 | $0.40951 | $40.95100 |
| 300 | $0.36761 | $110.28300 |
| 500 | $0.33000 | $165.00000 |
| 1000 | $0.30949 | $309.49000 |
| 3000 | $0.30475 | $914.25000 |
| 5000 | $0.30008 | $1500.40000 |
| 10000 | $0.29580 | $2958.00000 |
